• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

Bresser Optik 8855610GYE000 Biolux SEL Barnmikroskop Monokulär 1600 x infallande ljus, transmitterat ljus

1/7
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Leverans tors 29 okt.

4 Styck

Antal
Toal (1 352,00 kr / stycken)
1 352,00 kr
prav.tax.untaxed exkl. moms 
exkl. 0,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
Fri frakt
Endast 4 Styck kvar på lager
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Mikroskop

  • Många tillbehör för att komma igång med mikroskopanvändandet
  • Smartphone-adapter, spara bilder och dela dem med vänner
  • Mikroskop med zoom-system, förstoring 40x-1600x
  • Präparbestick, experimentset, okular, Barlow-lins
  • Jäst, havssalt, räkrom, brutalt system, smartphonehållare
  • Praktisk väska i hårdplast för förvaring och transport

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

Barnmikroskop

Konstruktion

Monokulär

Optisk förstoring (min.)

40 x

Optisk förstoring (max.)

1600 x

Typ av ljus

infallande ljus

transmitterat ljus

Typ

LED

Driftspänning

3x AA (R06), medföljer

Tillverkarfärg

Vit

Svart

Dokument & nedladdningar

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 2196804 Bresser Optik 8855610GYE000 Biolux SEL Barnmikroskop Monokulär 1600 x infallande ljus, transmitterat ljus

Beskrivning

BRESSER Junior-elevmikroskop är med sina omfattande tillbehör ett optimalt sätt att komma in i mikroskopet. Unik i dessa modeller är Barlow-zoom-systemet i okularstöd: Genom en utdragbar extralins kan förstoringen ändras oändligt upp till 2 gånger vid visuell observation, så att tillsammans med 3 objektiv och 2 utbytbara vidvinkelokular förstoringar från 40x till 1600x kan förstoras.

BRESSER Junior-elevmikroskop har en reglerbar LED för genomlysning och upplysning inkl. filterskiva med färgfilter och skydd. På så sätt kan belysningen alltid ställas in optimalt. Med den extra belysningen kan även objekt mikroskoperas, som inte är genomskinliga, som t.ex. ark, små insekter och mycket mer. Det gör det extra lätt att komma igång med mikroskopi!
Den praktiska hårdskalsväskan gör det möjligt att transportera mikroskopet och den används för förvaring av de många tillbehören.
Spänningsförsörjningen sker via batterier (tre R6-batterier), så att mikroskopet även kan användas i närheten av vägguttag utan eluttag. I tillbehören ingår permanentpreparat och 5 tomma objekthållare och täckglas för att skapa egna preparat. Dessutom ingår ett bestick, som består av Microcut, en kniv, en pincett, en stav och ett rör i setet.

Smartphone-adaptern gör det möjligt att spara inspelningar på din smartphone eller dela dem med vänner och familj!
Det finns så mycket spännande att upptäcka i mikrokosmos, starta nu med ditt BRESSER elevmikroskop!

OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.

Ingår i leveransen

  • Mikroskop
  • Hård väska
  • 2 vidvinkelokular 10x och 20x
  • 3 objektiv 4x, 10x och 40x
  • Barlow-lins med upp till 2x förstoring
  • Mikroskoptillbehör
  • Jäst, havssalt, räkrom, räktrålningssystem
  • Microcut-mikrotom
  • Tomma objekthållare och täckglas
  • Permanentpreparat
  • 3x R6 (AA) batterier
  • Smartphone-adapter
  • Skyddshuv

Köps ofta tillsammans

(*Alla priser är exkl. moms.)
Totalbelopp:

1 431,20 kr*

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)