Xtender, kombienhet av växelriktare, batteriladdare och växlande system!
Den Xtender är en unik och kompakt energi manager vilken 5 är optimalt anpassade till innehåller funktioner. Oavsett om du använder den som fristående växelriktare, batteriladdare, matare, transfer system eller som stöd för AC-källa blir tillgängliga energi smart och effektivt.
Tack vare en genomtänkt och många program kan växelriktaren i en stor användarskara spektrum. Därmed är den även perfekt för marknader med speciella program, revolutionerande losungsansatzen och även olika batteritekniker.
Växelriktaren har en effekt på 1,5 kVA som den även vid en omgivningstemperatur upp till 40 °C ger. Under 30 min. kan den 3.4 kVA ger! Tack vare denna starka överbelastningskapaciteten kan även förbrukare med höga startströmmar utan problem.
Den batteriladdare har en inställbar laddningsström på 0 - 70 A. i fabriksåterställning är laddningskurva för bly-gel-batterier. Den laddningskurva är dock fritt programmerbara och kan även användas för andra uppladdningsbara tekniker som NiFe, litium eller redox flow.
Det transfer system används när en spänningskälla (generator, allmänt nät...) vid ingången till xtender är ansluten. Växla från växelriktare- till nätdrift sker utan avbrott och upp till 50 A flyttas. Även koppla tillbaka från nät i växelriktarna drift med maximalt 15 ms extremt snabbt, vilket gör att produkterna även utmärkt som UPS lösningen kan användas.
Smart Boost-funktionen stöder AC-källa med växelriktaren effekt. Det insatta sig strömmarna av de båda källor och kan på så sätt gemensam en större förbrukare. Den Einspeise-Funktion kan önskad ström tillbaka till nätet provade ledningen. Den här funktioner hittar framför allt vid spara energi där antingen enegrieuberschuss eingespiesen eller för att göra boende en målinriktat önskade energimängd hämtas mäts.
Den Xtender har två fritt programmerbara hjälpkontakter, som i arbets inställningar redan som automatisk generator start och larmkontakt är inställd. Den största delen av program kan xtender i sina fabriksåterställning täckning och är därmed en enkel Plug-and-Play-enhet. Energi flöde sker helt automatiskt och hjälpkontakter är förkonfigurerad som generator start och som en larmkontakt förkonfigurerats.
Med den översiktliga och inbyggd LED-display finns alla viktiga parametrar på en gång. Via den inbyggda fjärrstyrningsingång kan xtender utifrån. För kommunikation lokalt på plats eller på distans med LAN, GSM och SMS eller direkt via RCC-02/-03 olika lösningar.
I följande anwendugnsgebieten kan använda XTM:
Avbrottsfri strömförsörjning offline med växelriktare/batteriladdare xtender
I denna konstruktion ger det publika nätet förbrukaren direkt via den inbyggda relä växelriktare/batteri laddaren. Om spänningen på nätet kan brytas något, eller om det går sönder, då håller växelriktaren försörjningen av förbrukare. Av UPS-läget de xtender tillåter en omkopplingstid på< 15 ms.
En enkel och tillförlitlig mobilt system med växelriktare/batteriladdare xtender
Växelriktaren/batteriladdare laddar batteriet från det offentliga nätverket eller från en generator, och den försörjs av den här batteridrivna växelström apparater av alla typer. Smart Boost-funktionen gör det om effekten av AC-källa inte för försörjning av last räcker effekt av batteriet. Effekten utbudet av växelriktare sträcker sig från 0,5 kVA upp till 72 kVA, in- och trefas.
Perfekt växelspänning för alla elektriska apparater med växelriktare/batteriladdare xtender
Växelriktaren förser utan undantag alla typer av förbrukare av ett batteri. Den omvandlar likspänning från batteriet i en växelspänning, kvaliteten hos det offentliga nät oftast överträffar dem.
Ups med solceller backup och solvärmesystem prioritet med växelriktare/batteriladdare xtender
När det är förbjuden eller ingen stimulans finns energin åter till nätet?, kan xtender växelriktare/batteriladdare i kombination med vario track/Vario string MPPT-solcellsregulatorer de överdrag från det offentliga nätverket till förmån för lokalt genererat energi. Dessutom är strömförsörjning även garanterar om det publika nätet bryts. Den här lösningen är enkel genomförbar med studer produkter.
Optimering av eigenverbrauches
I denna konstellation blir minne till slutet från nätet. Det spelar ingen roll hur stor PV anläggningen är och hur stor effektförbruktningen är. Den överordnade SCADA systemet kan det xtender beroende på energi överflödig eller -defizit. En ett sådant system kan när som helst utökas och kan med lite ansträngning till en husinstallationen.
Sollcellsdrivna förutsättningar för en BTS med växelriktare/batteriladdare xtender
En hybrid lösning kan diesel förbrukning markant avsevärt och verkningsgraden hos generatorn betydligt bättre. Av överflödigt på solarer energin kan överföras med hjälp av växelriktaren för andra applikationer. Dessutom är övervakning av batteri och att starta växelriktare utgång i funktion av batterispänning skärma av dig. Reducering av driftskostnader och längre livslängd.
Elektrisk drift av bosättningar
Strömförsörjningen för professionell användning som hotellerie, kliniker, Spitaler, skolor osv. sätter fristående system av högsta tillförlitlighet, Modularitet och prestanda. För att bygga ett offentliga mikro nät delvis samma kvaliteter. Instrumentfamiljen av xtender, Vario track och vario string utgör tack vare sin exceptionella flexibilitet perfekta komponenter för att förverkliga en sådan elektriska mikro nät. Genom ett kombinera dessa enheter är det möjligt att systemen från några få kVA till över 72 kVA till realiseras, vilket låter dig en enorm användningsområde. De olika kommunikationsmöjligheter (GSM, webb, SMS) tillåter på grund av permanenta åtkomst på distans de system för övervakning och -funktion. Den enorma flexibilitet för xtender, anläggningens hjärta av en mini-nät, tillåter, för varje tillämpning en specialanpassat system. Tack vare det inbyggda frekvensstyrning kan xtender även växelström källor (Einspeisewechselrichter) hårddisken därmed mini i nät kan integreras, vilket ger dig välja kan angående energi koppling (DC och/eller AC).
Stöd för energikällor med variabel effekt
Smart Boost-funktion av xtender stöder även AC-Alternatoren med föränderlig effektavgivning därmed förbrukare alltid tillräcklig prestanda till förfogande.
Prioritet förnybara energi utan nätmatning
När det är förbjuden eller ingen stimulans finns energin åter till nätet?, kan xtender växelriktare/batteriladdare i kombination med vario track/VarioSting MPPT-solcellsregulatorer de överdrag från det offentliga nätverket och till förmån för lokalt genererat energi. Dessutom är att strömförsörjningen även om garanterar det publika nätet bryts. Den här lösningen är enkel genomförbar med studer produkter.
Optimering av eigenverbrauches med backup
I detta system blir komplett hushåll säkrad, varvid beaktas är att effekten av xtender minst lika stor som definitivt alla växelriktare nät och hela hemmet kan täcka. Den egenförbrukning ansluts via en experter system (SCADA) och optimerar genomfört av våra partners. En korrekt ausgelegtes systemet uppfyller de behoven på kunder och garanterar strömförsörjningen medan strömförsörjningsproblem även under en längre tid.
Backup dator parker
I denna konfiguration ger nät direkt förbrukare via Bypass-funktion av växelriktare/batteri laddaren. Vid strömavbrott eller -under sprick övertar den växelriktare / batteriladdare försörjningen av förbrukare. Av UPS-läget de xtender tillåter en omkopplingstid på< 15 ms.
Säkring av prozesses
I denna konfiguration ger nät direkt förbrukare via Bypass-funktion av växelriktare /batteri laddaren. Vid strömavbrott eller -under sprick övertar den växelriktare / batteriladdare försörjningen av förbrukare. På så sätt kan t.ex. cykeln en avslutas.
Nödbelysning med växelriktare/batteriladdare xtender
I denna konfiguration ger nät direkt förbrukare via Bypass-funktion av växelriktare /batteri laddaren. Vid strömavbrott eller -under sprick övertar den växelriktare / batteriladdare försörjningen av förbrukare. Av UPS-läget de xtender tillåter en omkopplingstid på< 15 ms. På så sätt kan belysningen av nödutgångar förser permanent.
Ökande effektbehov
Tiden tar effektbehov ofta till, kan genom extra växelriktare företeelse. Man kan parallellkopplas eller till en tre fas-systemet sammankoppla I ett system kan upp till nio växelriktare.
Hybridsystem: större unabhangignkeit och flexibilitet med växelriktare/batteriladdare xtender
Detta system erbjuder en stor mångsidighet och en hög oberoende i valet av olika strömkällor. Den förbrukare kan antingen direkt från likströmskälla via omkopplingsrelä eller från batteriet via växelriktare. När generator går de batterier i batteriladdare. Med en xtender och dess funktionen smart boost kan storleken på generatorn optimerad wirden. Tack vare sin omfattande och öppna programmeringen kan den xtender för varje tillämpning. Effekten utbudet av växelriktare sträcker sig från 0,5 kVA upp till 72 kVA, in- och trefas.
OBS! Denna text är maskinöversatt.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.