Kraftfull. Digital Professionell.
För att få ut mesta möjliga av möjligheterna med värmelimning behövs ofta högkvalitativa speciallim med individuella smältpunkter. Med GM 7011 och den exakta temperaturinställningen på graden finns det inga gränser längre. Temperaturberoende akrylamid eller lågtemperaturstyrt lim kan önskad temperatur enkelt och bekvämt ställas in på apparaten. För proffs som arbetar med lim i sitt dagliga arbete och som bäst utvecklar sina egenskaper när de arbetar med den perfekta temperaturen. Tillsammans med vårt nya PUR-lim har vi maximal hållfasthet och hög väderbeständighet - perfekt för de tuffaste kraven.
Serie 7 - utformad för daglig kontinuerlig användning av Heavy Usern
Det behöver Heavy-User. Vid daglig kontinuerlig användning är inställningen på exakt nivå oumbärlig för många olika lim och material. Med GlueMatic 7011 har vi precis konstruerat toppprodukten i vår nya serie. Tillsammans med vårt nya PUR-lim ger vi maximal hållfasthet och hög väderbeständighet - perfekt för de tuffaste kraven.
Kan användas till:
Glas, hård-PVC, trä, keramik, läder, Papper, lackerade papper, papp/kartonger, presenningar, Plexiglas®, PVC, styropor, textilier.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.