• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

Western Digital WD Red™ SA500 1 TB SSD-Hårddisk 2.5" SATA 6 Gb/s WDS100T1R0A

Datablad (PDF)
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Utgått


Toal (6 190,00 kr / stycken)
6 190,00 kr
prav.tax.untaxed inkl. moms 
exkl. 0,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
Fri frakt
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

WD RED™ SA500 SSD 2,5" SATA-III 1TB

  • Lagringskapacitet 1 TB
  • Minne som är optimerat för cachning i NAS-system ger snabb åtkomst till ofta använda filer.
  • Hög hållbarhet under krävande läs-/skrivbelastningar i NAS-system för tillförlitlig kontinuerlig drift.
  • Speciellt utvecklad för NAS och beprövad Western Digital® 3D NAND för maximal SATA-hastighet både hemma och på jobbet.
  • Minskar latens och ökar prestandan för OLTP-databaser;miljöer med flera användare;rendering av bilder; bearbetning av 4K- och 8K-videor och mycket mer.
  • Finns i 2,5"- och M.2-format;passar till aktuella NAS-system.

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

SSD-Hårddisk 2.5"

Serie

WD Red™ SA500

Formfaktor

6.35 cm (2,5")

Gränssnitt

SATA 6 Gb/s

Lagringskapacitet

1 TB

Läsning

560 MB/s

Skrivning

560 MB/s

IOPS läshastighet (max.)

95000 IOPS

IOPS skrivarhastighet (max.)

85000 IOPS

mnteringshöjd

7 mm

NAS-klar

Ja

Specificerad datamängd

600 TB

Bredd

70 mm

Höjd

7 mm

Djup

100 mm

Driftstemperatur (max.)

70 °C

Driftstemperatur (Min)

0 °C

Driftstemperatur område

0 till 70 °C

Max datamängd för lagring (TBW)

600 TB

Tillverkarfärg

Flerfärgad

Vikt

37.4 g

UKCA

Ja

Dokument & nedladdningar

Datablad

Datablad 2197254 Western Digital WD Red™ SA500 1 TB SSD-Hårddisk 2.5" SATA 6 Gb/s WDS100T1R0A

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 2197254 Western Digital WD Red™ SA500 1 TB SSD-Hårddisk 2.5" SATA 6 Gb/s WDS100T1R0A

Beskrivning


Maximal prestanda för din NAS
Öka prestanda och hastighet för ditt NAS-system med WD Red™ SA500 NAS SATA SSD. Ditt NAS-system körs dygnet runt. En mycket tillförlitlig enhet är oumbärlig. WD Red NAS SATA SSD är, till skillnad från vanliga SSD:er, speciellt utformad och testad för kontinuerlig drift. Tack vare lång livslängd och effektiv cachning av stora filer är dessa SSD:er ideala för till exempel OLTP-databaser, miljöer med flera användare, rendering av foton och bearbetning av 4K- och 8K-video. WD Red SA500 NAS SATA SSD finns i 2,5"- och M.2-format med kapacitet på 500 GB upp till 4 TB* (endast 2,5"-format), vilket gör att du kan optimera ditt NAS-system för hög prestanda och hållbarhet.

För snabbare åtkomst till stora filer
WD Red™ SA500 NAS SATA SSD:er är optimerade för cachning i NAS-system och ger snabb åtkomst till innehåll som ofta används.

För krävande arbetsbelastning
Den höga hållbarheten hos WD Red™ SSD:er under krävande läs-/skrivbelastningar i NAS-system garanterar tillförlitlig kontinuerlig drift.

För effektivare arbete
WD Red™ SSD är speciellt utformade för NAS-system och använder beprövade Western Digital® 3D NAND, med maximal SATA-hastighet, för ökad produktivitet och effektivitet hemma eller på jobbet.

För krävande tillämpningar
SSD minskar latens och ökar prestandan för OLTP-databaser, i miljöer med flera användare, vid rendering av bilder, i bearbetning av 4K- och 8K-videor och mycket mer.

För individuella NAS-system
WD Red SSD finns i 2,5- och M.2-format, som uppgradering till befintliga NAS-system eller som bas för ett nytt system.

För flexibilitet
Tack vare en kapacitet på 500 GB upp till 4 TB (endast 2,5"-format) kan du anpassa din NAS helt efter dina behov.

Ingår i leveransen

  • SSD.

Vilken typ av Interna SSD-hårddiskar letar du efter?

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)