• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

Rhodius 393538 Diamantkapskiva 150 mm 22.23 mm 1 st

Datablad (PDF)
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Leverans fre 6 nov.

4 Styck

Antal
Toal (309,00 kr / stycken)
309,00 kr
prav.tax.untaxed inkl. moms 
exkl. 99,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
Endast 4 Styck kvar på lager
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Kapskiva

  • 12 mm höga segment
  • Brett användningsspektrum
  • Hög skärhastighet
  • Vått och torrt snitt
  • Lasersvetsad

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

Diamantkapskiva

Innehåll

1 st

Diameter

150 mm

Byggform

Fönster

Borr-Ø

22.23 mm

Tjocklek

2.4 mm

Max. varvtal

10200 U/min

Material lämplig

Betong

Mått.

(Ø) 150 mm

Tillverkarfärg

Flerfärgad

UKCA

Ej tillämpligt

Dokument & nedladdningar

Datablad

Datablad 3394013 Rhodius 393538 Diamantkapskiva 150 mm 22.23 mm 1 st

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 3394013 Rhodius 393538 Diamantkapskiva 150 mm 22.23 mm 1 st

Beskrivning

LD40 ger hög skärhastighet och tillåter korta delningstider i ett brett användningsspektrum, från betong upp till granit. De 12 mm höga diamantsegmenten på LD40 sitter på skivans stålkärna lasersvetsad. Lämplig för våt- och torrsnitt.
Maskinlämplighet: Diamantkapskiva LD40 passar både för manuell användning och för stationär användning: För vinkelslip, bensinseparator och bordssåg (beroende på diameter). Dess styrka kan utnyttjas fullt ut på maskiner i alla effektklasser. Ämnens lämplighet: LD40 har använts särskilt för bearbetning av betong, plastkärna, hård sten, betongplattor, betongrör. utrustade med kantstenar och medelhårda marmortegel
Detta RHODUS-kvalitetsverktyg lämpar sig dessutom mycket bra för bearbetning av granit, hård betong med tillslag, stenläggningar, hård murtegel, armerad betong och stålbetong, hård kalksandsten, hård betongsten, blocksten, takpannor av betong samt hålblock. Struktur och tillverkning: LD40 har en segmenterad skärkant. På så sätt uppnås en mycket hög snitthastighet och samtidigt maximal livslängd. Verktyget är testat enligt EN13236 och OSA och kan användas i våtsnitt och även i torrsnitt.
Tack vare den högklassiga industridiamanten är LD40 mycket kraftfull. Skivan är dessutom lasersvetsad. Mått: Denna diamantkapskiva finns i en diameter på 115 mm till 400 mm.

OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.

Ingår i leveransen

  • 1 st. LD40 150 x 12,0 x 2,4 x 22,23 mm

Vilken typ av Kapskivor letar du efter?

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)