• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • Öppet köp t.o.m. 29 jan

Renkforce RF-3684874 Nätverksförlängning 2-tråds Räckvidd (max.): 300 m 2 st 200 MBit/s med PoE-funktion

1/7
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Leverans mån 9 nov.

208 Set

Antal (förpackningsstorlek 2 st)
Toal (1 890,00 kr / stycken)
1 890,00 kr
prav.tax.untaxed inkl. moms 
exkl. 0,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
Fri frakt
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Renkforce IP Ethernet via 2-tråd med PoE

  • Utökar räckvidden på upp till 300 m
  • Perfekt för installation av IP-kameror
  • En Master-adapter stöder anslutning av upp till fyra Slave-adaptrar
  • Kompakt utförande
  • Powered by C4Line
  • PoE-funktion: Överför även ström för PoE-kompatibla enheter
  • Logotyp med texten 'powered by 4Line'

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

Nätverksförlängning

Innehåll

2 st

Överföring

2-tråds

Räckvidd (max.)

300 m

Överföringshastighet (max.)

200 MBit/s

Gränssnitt

LAN 100 Mbit/s

Bredd

42 mm

Höjd

26 mm

Längd

70 mm

Vikt

80 g

Egenskaper

med PoE-funktion

Dokument & nedladdningar

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 1842437 Renkforce RF-3684874 Nätverksförlängning 2-tråds Räckvidd (max.): 300 m 2 st 200 MBit/s med PoE-funktion

Bruks- och säkerhetsanvisning 1842437 Renkforce RF-3684874 Nätverksförlängning 2-tråds Räckvidd (max.): 300 m 2 st 200 MBit/s med PoE-funktion

Deklaration om överensstämmelse

Deklaration om överensstämmelse 1842437 Renkforce RF-3684874 Nätverksförlängning 2-tråds Räckvidd (max.): 300 m 2 st 200 MBit/s med PoE-funktion

Beskrivning

Räckvidden för ett Ethernet-nätverk är i princip 100 m, vilket även är den maximala längden på en nätverkskabel. Det kan hända att du till exempel behöver installera en kamera på större avstånd.
Med denna nätverksförlängning utökas räckvidden upp till 300 meter och hastigheter upp till 100 MBit/s uppnås. Perfekt för kostnadseffektiva IP-kamera installationer. Via en linjedelare kan du ansluta upp till fyra Slave-adaptrar och driva dina kameror. Naturligtvis är tekniken öppen för alla protokoll, koder och program för att säkerställa kompabiliteten för IP-kameror och tillhörande management-programvara.

Dessutom är den Extender Plug & Play-kompatibel. För att installera krävs ingen IP-adress och ingen nätverkskonfiguration.

Nätverkssignal- och strömledning i ett
Genom PoE (Power over Ethernet)-funktionen kan både en nätverks- och strömsignal överföras via 2-trådsledning. Detta är särskilt användbart för den inte befintliga strömanslutningen i närheten av mottagaren och den anslutna enheten, eftersom den trots det kan försörjas.

Hög kompatibilitet
Om du vill ansluta ytterligare enheter till nätverksförlängningen, slipper du köpa ett komplett nytt system. Med en klämlist-splitter kan du enkelt ansluta ytterligare mottagare till den befintliga nätverks- och strömsignalen, som sparar dig såväl ansträngning som kostnader. Sändaren och mottagaren är kompatibla med samtliga Cat 5, Cat 5e, Cat 6, Cat 6e och Cat 7 nätverkskablar och 2-trådarsledningar.

Version

  • Hög överföringshastighet - upp till 100 Mbit/s
  • Liten formfaktor för installation även i trånga utrymmen
  • En Master-Extender stöder flera slave-extenders med kopplingsplintdelare och överbryggar de båda ledningarna
  • Ethernet-förlängning upp till 300 meter
  • Automatisk Quality of Service (QoS)-funktion för sömlös nätverksstreaming
  • PoE-standarder: IEEE 802.3 på/at vid kompatibla PoE-kompatibla enheter (PD) som Wi-Fi -anslutningspunkt, IP-intercom, IP-kamera, VoIP-telefon etc.
  • Enkel konfiguration, ingen IP-adress och nätverksinstallation krävs
  • LED-indikator för ström, länk och datatrafikstatus
  • Standarder: IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, Auto MDI/X
  • Protokoll: TDMA & CSMA/CA
  • MODULERING: OFDM-1024/256/64-QAM, QPSK, BPSK, ROBO
  • Frekvensband: 1 - 30 MHz
  • Säkerhet: 128 bitars AES-kryptering
  • Strömförbrukning: 2,5 W
  • Hastighet 10/100 Base T, halv-/full duplex, automatisk förhandling
  • PoE-standard: IEEE 802.3 af / vid PoE + 40 W
  • Impedans 25Ω ~ 100Ω
  • Stöder kabelstandarder: 2-tråd, Cat 5, Cat 5E, Cat 6, Cat 6A, Cat 7
  • Material: Extruderade aluminium

Ingår i leveransen

  • 2 x IP Ethernet via 2-trådars adapter
  • Bruksanvisning.

Köps ofta tillsammans

(*Alla priser är exkl. moms.)
Totalbelopp:

3 036,90 kr*

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)