• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

LINDY 47649 RJ45 USB-kabel CAT 6A S/FTP 3.00 m Grön med låsskydd, Totalt skärmad, Skärmad, Flätad skärmning, Folieskärmn

1/2
Typ av produkt
USB-kabel
Specifikation
CAT 6A
Skärmning
S/FTP
Anslutningstyp
RJ45
Kabellängd
3.00 m
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Snabb leverans tors 29 okt.

105 Styck

Antal
Toal (111,20 kr / stycken)
111,20 kr
prav.tax.untaxed exkl. moms 
exkl. 79,20 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Nätverkskabel

  • Partvinnad patchkabel med RJ45-kontakt
  • Kontakt Cat.6A / kabelmaterial: Cat.7, s/FTP (600 MHz)
  • Monteringsskydd genom Snagless-kontakt (jackskydd)
  • Guldpläterade kontakter för permanent tillförlitlig kontakt och signalintegritet

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

USB-kabel

CAT 6A

S/FTP

Anslutningstyp

RJ45

Anslutning A antal

1 x

Anslutning A

RJ45 hane

Anslutningar B antal

1 x

Anslutning B

RJ45 hane

Kabellängd

3.00 m

Tillverkarfärg

Grön

Kontaktmodell

rak

Kabel - specifikationer

med låsskydd

Totalt skärmad

Skärmad

Flätad skärmning

Folieskärmning

Borrade par

guldpläterad kontakt

låg rökgas

26

Kabelapplikation

Nätverk

Utförande

Anslutningskabel

Koppar

LAN-överföringshastighet

10000 MBit/s

Halogenfri

Ja

UKCA

Ja

Dokument & nedladdningar

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 2886661 LINDY 47649 RJ45 USB-kabel CAT 6A S/FTP 3.00 m Grön med låsskydd, Totalt skärmad, Skärmad, Flätad skärmning, Folieskärmn

Beskrivning

S/FTP LSZH-patchkabel, CAT.7 (kontakt: CAT.6A) i Snagless design med guldpläterade kontakter. För Ethernet upp till 10GBase-T.

Cat. 7-kabelmaterial för driftfrekvenser upp till 600 MHz med total flätad skärm och enkel folieskärm (s/FTP) har utvecklats för användning i datacenter, serverrum, vid rackmontering av nätverk och kopplingsskåp osv. för nätverk upp till 10GBaseT.  Den är tillverkad och testad enligt riktlinjerna i specifikationen ISO/IEC 11801.  Kablarna är förpackade var för sig i en polypåse.

De förgyllda kontakterna ger pålitliga, korrosionsfria kontakter under mycket långa tidsperioder. Snagless-klämskyddet förhindrar att låsklämman bryts eller rivs av låsklämman i kontakten (telepluggskydd). På så sätt kan kablarna lagras och bearbetas utan att haka i varandra med klämmorna.

Tack vare det halogenfria mantelmaterialet i ledningen som är utformad som LSZH-kabel är produkten lämplig för användning i offentliga rum med sin låga rökgasutveckling och den fullständigt eliminera giftiga halogener.

Denna produkt använder Cat.6 kabelmaterial. 7 Cat.7-standarden definierar ursprungligen kontaktdonen G45, som var utformad som en vidareutveckling av RJ45, men som inte kunde hävda sig på marknaden.  Under tiden har RJ45-kontakten också vidareutvecklats, så att den utan problem uppfyller kraven för CAT.7. Men det har aldrig blivit Cat. 7. Därför är trycket på kabeln

"CAT.6A s/FTP patch.kabel med 600 MHz raw cable".

Finns i längderna: 0,3 m, 0,5 m, 1 m, 1,5 m, 2 m, 3m, 5m, 7,5 m, 10 m, 15 m, 20 m, 30 m.

Finns i färgerna: Grå, blå, röd, svart, vit, grön, gul

OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)