• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

GARDENA 01407-20 Vollautomatische Blumenkastenbewässerung balkongbevattning

1/8
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Leverans fre 30 okt.

10 Styck

Antal
Toal (1 790,00 kr / stycken)
1 790,00 kr
prav.tax.untaxed inkl. moms 
exkl. 0,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
Fri frakt
Endast 10 Styck kvar på lager
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Blomlådebevattning

  • 13 fasta program
  • Bekväm konstbevattning via slangsystem och droppmunstycken
  • Setet kan utökas
  • Enkelt att ansluta och koppla loss alla komponenter
  • Prisbild för GARDENA 01407-20 Vollautomatische Blumenkastenbewässerung balkongbevattning

Tekniska specifikationer

  • Maximal flödesmängd 180 l/h
Typ av produkt

balkongbevattning

Bevattningstid

1 - 6 min

Ej Cloud-kompatibel

Bevattningsfrekvens

varje dag

Bevattningscykler per dag

13 fasta program med timer

Typ

analog

Strömförsörjning

230 V

Basstation

Inte nödvändig

Längd

300 cm

UKCA

Ja

Dokument & nedladdningar

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 1194106 GARDENA 01407-20 Vollautomatische Blumenkastenbewässerung balkongbevattning

Villkor för garanti

Villkor för garanti 1194106 GARDENA 01407-20 Vollautomatische Blumenkastenbewässerung balkongbevattning

Beskrivning

GARDENA Helautomatisk blomlådebevattning bevattnar upp till sex meter blomlåda automatiskt. Med den inbyggda timerns 13 fasta program kan du enkelt bevattna blomlådorna även om du inte är hemma. Bevattningen kan göras oberoende av kranvatten genom att vattnet hämtas direkt från en regnvattentank eller liknande.

Om du behöver bevattna mer än sex meter blomlåda kan anläggningen byggas ut. För vattensnål bevattning kan GARDENA Blomlådebevattning anslutas till GARDENA Regngivare (artikelnr 1189-20) och en jordfuktighetsgivare (artikelnr 1188-20). I paketet ingår en transformator med vridknapp för val av bevattningsprogram, en 14-volts lågspänningspump med smutsfilter, 25 droppmunstycken (2 l/h) med ändlock och rengöringsnål, 10 m matningsrör 4,6 mm (3/16") och 15 rörpeggar.

Helt automatisk
Bevattning av blomlådor regleras av datorn; vattenflödet slås automatiskt av och på. Detta är bekvämt och ger dig mer fritid.

Omedelbart klar för användning.
Det heltäckande paketet, inklusive pump, kan den användas direkt.

Oberoende av kranen
Den helt automatiska blomlådebevattningen fungerar oberoende av kran, någonstans där det finns en vattenreservoar, till exempel en regnvattentank, och strömförsörjning.

Behovsbaserad bevattning
Du kan välja mellan 13 bevattningsprogram som ger dig optimal bevattning beroende på växtens behov.

Väderberoende, vattenbesparande bevattning
Om du ansluter en GARDENA Regngivare eller Jordfuktighetsgivare till systemet kommer det att tas hänsyn till jordfuktigheten efter regn. Om det regnar och plantorna redan är tillräckligt fuktiga stoppas bevattningen automatiskt.

Version

  • Ideal:
  • Användning av en droppmunstycke per växt. Det levererade setet möjliggör bevattning av upp till 25 växter (vid användning av en droppmunstycke per växt) i 5 till 6 blomlådor på 1 m längd, vid lämpligt avstånd mellan blomlådorna (total längd 10 m fördelningsrör).
  • Upplysning:
  • Om man köper till lämpligt tillbehör från GARDENA micro-dripsystem (fördelningsrör, rörhållare och droppmunstycken) kan anläggningen utvidgas till att omfatta upp till 10 blomlådor.
  • Viktig upplysning:
  • Fördelningsröret skall i detta fall anslutas till pumpens andra vattenanslutning. Totalt kan maximalt 40 droppmunstycken anslutas.

Ingår i leveransen

  • 1 transformator med 13 fasta program som kan väljas
  • 2 1 dränkbar pump (14 V driftspänning)
  • 3 25 droppmunstycken på vardera 2 l/h
  • 4 10 m fördelningsrör Ø 4,6 mm (3/16”)
  • 5 15 rörhållare Ø 4,6 mm (3/16”)
  • 6 3 klämhylsor
  • 7 2 vattenstopp (för pumpens vattenanslutning)
  • 8 1 rensnål D 3 plugg (för droppmunstycken)

Tips

Fördelningsröret skall i detta fall anslutas till pumpens andra vattenanslutning. Totalt kan maximalt 40 droppmunstycken anslutas.

Köps ofta tillsammans

(*Alla priser är exkl. moms.)
Totalbelopp:

1 817,90 kr*

Vilken typ av Bevattningsstyrning letar du efter?

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)