• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

Ansell 11925R080-1P HyFlex Nitril Arbetshandske Storlek (handskar): 8 EN 21420:2020 1 par

1/3
Datablad (PDF)
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Snabb leverans tors 29 okt.

80 Par

Antal
Toal (119,20 kr / stycken)
119,20 kr
prav.tax.untaxed exkl. moms 
exkl. 79,20 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
30 dagars öppet köp

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

Arbetshandske

Storlek

8

Tillverkarfärg

Svart

Blå

EN-norm

EN 21420:2020

Egenskaper

antistatisk

latexfri

silikonfri

Innehåll

1 par

Dokument & nedladdningar

Datablad

Datablad 3340193 Ansell 11925R080-1P HyFlex Nitril Arbetshandske Storlek (handskar): 8 EN 21420:2020 1 par

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 3340193 Ansell 11925R080-1P HyFlex Nitril Arbetshandske Storlek (handskar): 8 EN 21420:2020 1 par

Deklaration om överensstämmelse

Deklaration om överensstämmelse 3340193 Ansell 11925R080-1P HyFlex Nitril Arbetshandske Storlek (handskar): 8 EN 21420:2020 1 par

Beskrivning


Förbättrat grepp: Tredelad doppbeläggning med den förbättrade ANSELL GRIP™-tekniken ger 20% mer grepp* under våta och oljiga förhållanden och minimerar den nödvändiga ansträngningen för säkrare hantering.
Särskilt skydd: RIPEL™ Liquid Repellence-skyddsbarriär för den förbättrade HyFlex® 11-925 industrihandskar förhindrar att huden kommer i kontakt med olja eller kemikalier, vilket ger ökat skydd mot olja och ökad genomsläpplighet
Ökad flexibilitet: HyFlex® 11-925 säkerhetshandskar med ergonomisk handform och ultralätt, finmaskigt innerfoder minskar handens trötthet och ökar fingerfärdigheten
Ökad komfort: Blandningen av spandex® och Nylon® i fodret på detta HyFlex®-handskar ger dem en känsla av lätthet och komfort som en andra hud."
Pekskärmskompatibla: Dessa industrihandskar kan användas med flera Touchscreen-enheter så att de inte behöver dras ut vid byte mellan olika uppgifter, vilket ökar was/Nser säkerheten på arbetsplatsen.
Förbättrade skyddskrafter: HyFlex® 11-925 Industriskyddsskor har en E407-värmeontaktbeständighet på nivå 1 som möjliggör tillfällig hantering av varma föremål vid temperaturer på upp till 100 °C/212 °F (i 15 sekunder).

Rekommenderas för:
Montering och kontroll av komponenter
Montering och demontering av anläggningar
Montering och montering av komponenter
Inspektion (gripning, testning och märkning)
Monterings- och demonteringsarbeten
Hantering av förpackningar: Burkar, behållare, storförpackningar och kartonger
Lastning/lossning av lastbilar och andra fordon
Leverans, transport och leverans av produkter

Primärindustrier
Bilindustrin
Maskiner och utrustning
Kemi
Jordbruk
Olja och gas

OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.

Version

  • Modellen 11-925 är den första extremt lätta, bekväma handsken i HyFlex® -serien, ¾ beläggning, oljeavvisande, oljhandtag och hög fingerrörelse i ett utförande.
  • HyFlex® 11-925 har en greppprofil baserad på den av Ansell utvecklade Grip-tekniken, som minskar risken för att föremål glider för hand.
  • Det bärande materialet är tillverkat av finmaskigt nylon/spandexgarn, som ger ett oinskränkt passform nästan som en andra hud.
  • Denna unika kombination av skydds-, prestanda- och flexibiliteter fyller luckan mellan den föregående generationen oljeavvisande universalhandskar med ¾ beläggning. Övriga egenskaper är ökad flexibilitet, mätkänslighet, säkert oljgrepp och extremt hög bekvämlighet.

Vilken typ av Arbetshandskar letar du efter?

Tillbehör

(*Alla priser är exkl. moms.)

De nödvändiga tillbehören behövs för att kunna använda artikeln som beskrivs

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)