• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

32495 Folie

Datablad (PDF)
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Leverans fre 30 okt.

53 Styck

Antal
Toal (1 m2 = 1 592,59 kr)
129,00 kr
prav.tax.untaxed inkl. moms 
exkl. 99,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Polyimidfilm 300 x 270 mm / värmebeständig

  • Kapton-folie
  • Värmebeständig upp till 250 °C värmeklass
  • Färg guldbrun transparent
  • Kan tas bort utan att lämna spår
  • Mått 300 x 270 mm
  • Tjocklek: 0,16 mm
  • Lim: Silikon

Tekniska specifikationer

Kategori

Polyimidfilm 300 x 270 mm / värmebeständig

Typ av produkt

#####Folie

Bredd

300 mm

Djup

270 mm

Dokument & nedladdningar

Datablad

Datablad 1550727 32495 Folie

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 1550727 32495 Folie

Beskrivning

Denna Kapton-etikett har en tjocklek på 0.16 mm och är därför mycket motståndskraftig.
Den kan limma betydligt lättare och utan bubblor på utskriftsunderlaget och lämpar sig för många utskrifter.


Högtemperaturtålig Kapton-folie (kan belastas med upp till 240 °C). Kapton-folie är svårantändlig, strålnings- och kemikalietålig. Polyimidfolien är dimensionsstabil över ett brett temperaturområde och används bl.a. inom elektronik- och kretskortindustrin.

I 3D-utskrift används denna folie för att möjliggöra bättre vidhäftning av utskrifterna på utskriftsunderlaget. Genom den mekaniska påfrestningen på 3D-modellen som ska skrivas ut kan det hända att den lossnar från utskriftsunderlaget och utskriften måste upprepas. Tillsammans med denna tape minskas felprocenten avsevärt. Tack vare den höga mekaniska hållfastheten hos folien förbättras dessutom ytstrukturen hos uttrycket.

OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.

Tips

Speciellt avsedd för 3D-skrivare. Till skillnad från andra polyimid-folier härdar limmet på denna folie inte vid uppvärmt utskriftsunderlag. På så sätt kan folien även efter många utskrifter tas bort från utskriftsunderlaget.

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)