Elektronisk mus- & råttfälla SuperCat
Effektiv, säker och hygienisk fälla för djurskyddsanpassad användning
Oavsett om du använder små möss eller stora råttor, är den elektroniska mus- och råttfällan avsedd för snabb och effektiv avlivning av båda gnagarna i alla storlekar. För att locka till sig lockas först ett bete i fällan. Därefter aktiveras den och är klar att använda. När en mus eller råtta kommer in i fällan, kan du inte fly. Inuti finns 3 plattor som utlöser en högspänningschock när de aktiveras. Med denna ström dödas djuren på ett bra sätt och snabbt.
När den elektroniska mus- och råttfällan SuperCat utlöses, skickar den via Bluetooth ett meddelande till mobila enheter som smartphones och surfplattor. Med hjälp av en gratis app (IOS & Android) kan man hämta dessa meddelanden och kontrollera fällernas status.
Tack vare hygienisk design kan kadavarna från gnagare enkelt slängas utan beröring eller utan att man behöver ta bort blicken. Sedan kan fällan rengöras något och är redo för nästa användning. Konstruktionen av robusta material ger en lång hållbarhet och kan återanvändas.
Med den elektroniska mus- och råttfällan SuperCat har Swissinno lanserat en ny utveckling som redan överensstämmer med EU:s nuvarande riktlinjer (NoChero) och är certifierad enligt §18 i den tyska lagen om infektionsskydd.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.