• Platform for Everything Technical
  • Snabba leveranser
  • Expertis sedan 1923
  • 30 dagars öppet köp

Schellenberg 16007 Jalusisäkring/inbrottsskydd Passar till Schellenberg Maxi, Schellenberg Mini

1/4
EAN:
Fabrikatsnr.
Artikelnr.:
Leverans fre 30 okt.

4 Set

Antal (förpackningsstorlek 2 st)
Toal (219,00 kr / stycken)
219,00 kr
prav.tax.untaxed inkl. moms 
exkl. 99,00 kr 
prav.priceAvailability.ecoparticipation.cost ...
prav.priceAvailability.privatecopyingfee.cost ...
utan ytterligare fraktkostnader 
Endast 4 Set kvar på lager
30 dagars öppet köp

Höjdpunkter & detaljer

Schellenberg Universal jalusisäkring, dubbelpack axelkopplingar, inbrottsskydd, 16007

  • Mer säkerhet och enkel montering utan skruvar;ideal för jalusier med motor- eller vevdrift;enkelt klickfäste i den fyrkant-hålen i jalusiaxeln;vändbart inspelningsprofil, kan användas för Mini- eller Maxi-profiler;lämplig för jalusiaxlar med Ø 40, 50 eller 60 mm

Tekniska specifikationer

Typ av produkt

Jalusisäkring/inbrottsskydd

Passar till

Schellenberg Maxi

Schellenberg Mini

Tillverkarfärg

Silver Metallic

Monteringssätt

Klämma

Skruvmontering

Basstation

Inte nödvändig

Funktioner

motorisk

Dokument & nedladdningar

Bruks- och säkerhetsanvisning

Bruks- och säkerhetsanvisning 3736819 Schellenberg 16007 Jalusisäkring/inbrottsskydd Passar till Schellenberg Maxi, Schellenberg Mini

Beskrivning

Det universella dragskyddet och jalusiupphängningen är lämplig för jalusier som drivs med en rullgardinsmotor eller en vev. Den förhindrar att jalusierna kan skjutas upp utifrån. Fästlänken kläms fast genom ett enkelt klickfäste vid fyrkanthålning på jalusiaxeln med 40, 50 eller 60 mm diameter. Metallsidorna är flexibla att ställa in till ett fyrkanthål med 58, 65 eller 73 mm. Alternativt är ett skruvförband på jalusiaxeln möjligt, samtidigt som man måste vara medveten om att en inbyggd jalusimotor inte skadas av skruvarna.
På den andra sidan av ett dragskydd finns den reversibla mottagningsprofilen för mini- eller maxirullprofiler. Beroende på vilket jalusisystem som är installerat, välj antingen sidan för mini- eller maxi-profiler och skjut upphängningen åt sidan på den övre profilen för jalusiröret. En pansarvikt på 7 kg bör inte överskridas för varje enskild dragsäkring. Två jalusiupphängningar räcker till en jalusibredd på 140 cm. För varje ytterligare 80 cm behöver du ytterligare ett universellt dragskydd för att möjliggöra problemfri lindning av rullgardinen. Antalet mittersta länkar beror på höjden på jalusikassetten i lådan och bredden på rulljalusikassetten. Upphängningens höjd kan ställas in genom att enkelt ta bort överflödiga länkar.
Högskjutlåset från Schellenberg är lämpligt för fall- och nybyggnadslådor såväl som för vanliga uppbyggnads- och uppbyggnadsjalusier. Den kan användas perfekt vid växellådor med slirkoppling eller ändutslag. För eldrivanordningar utan ändlägesbrytare är Uppskjutningsskyddet olämpligt.

OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.

Version

  • * Mått: 196 x 160 x 20 mm (1 st.)
  • * Vikt 119 g (1 st.)
  • * Utförande: 3 länkar per säkring, exklusive en fästdel
  • * Höjd med enskilda element: 50 mm
  • * Anslutningstyp: Gångjärnsprincip, länkar kan enkelt tas ut
  • Max. * Drageffekt: 7 kg pansarvikt per beskjutningsskydd
  • * Material: Plast (polyamid), glasfiberförstärkt
  • Fästhålsavstånd
  • * Med speciella metallstänger: Kan ställas in på 58 / 65 / 73 mm
  • * Med skruvar: Kan ställas in till 60 / 67 / 75 mm
  • Inspelningsstab för jalusipansen
  • * Upptagning: 8 mm för mini-profiler, 14 mm för Maxi-profiler
  • * Längd 160 mm
  • * Egenskaper: Kan skjutas ut på sidan, vändbar

Ingår i leveransen

  • 2 x universal glidsäkringar

Fler intressanta produkter

(*Alla priser är exkl. moms.)