TPU sula
Den unika, helt av TPU tillverkade sula har för första gången effekt egenskaper som man av högkvalitativa fotboll skor, t.ex. en extremt platt sohlendesign, låg vikt och hög flexibilitet och lång hållbarhet.
EVA dämpningskudde
Den EVA dämpningskudde i hälområdet absorberar värmen optimalt slag och stötar vid sätta fast häl.
Evercushion® pro
Strukturen denna innersula ger optimal dämpning från uppstår till slutet av rörelse och avlastar så att zoner. Andningsaktiv och därmed bekväm att bära är på grund av den hållbara textilyta samt av perforering i främre delen.
Aluminiumhätta
Samma skydd som stål, men 50 % mindre vikt. Tack vare den låga värmeledningsförmåga uppstår inga köldbryggor i tår och rymlig passform ger dig en skön bärkomfort.
Tåhätta
Den uppdragna främre hylsa skyddar läder i tår även mot slitage, om knieend arbetar.
Yttermaterial
Hydrophobietes mocka är ett ventilerande material med en mjuk, mjuk yta. Den har tack vare sin speciella impregnering optimalt skydd mot fukt och anschmutzung.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.