Studer AJ-S växelriktare erbjuder hög kvalitet och tillförlitlighet!
Den sinus växelriktare omvandlar likspänning av t.ex. ett batteri i en för alla elektriska apparater lämpliga sinusväxelspänningen. Kompakt konstruktion, en låg egenförbrukning samt en effektiv batteriskydd funktion.
Jämfört med en likström system är ett flyttbart strömsystem i solcellsanläggningar med en effekt på 100 W effektivare. På grund av den höga överbelastningsförmåga och den tillförlitliga standby-systemet är AJ den bäst lämpade typ av växelriktare för tekniska och ekonomiska krav som små solar-strömförsörjning.
AJ-S växelriktare är speciellt utformad för att fungera med solcellsmoduler. Den shunt laddningsregulator arbetar efter principen I/U/Uo med schwebeladeeinrichtung och garanterar på så sätt alltid den bästa laddning och livslängd för batteriet. Funktionen för laddningsregulatorn ställs in med hjälp av orangefärgade lysdiod tänds.
OBS! Denna text är maskinöversatt.