Den perfekta finishen i kompaktklassen.
Direkt byggd i handen. För slipning över huvudet och en bra känsla för kanter och komfort i alla lägen. Den nya kompaktklassen ETS EC. Med borstlös EC-TEC-motor och en passande ergonomi för olika, men alltid optimala greppmöjligheter och individuella tallriksstorlekar på 125 mm och 150 mm. Och för extra portion hälsa med ytterligare innovativa detaljer som inbyggd skivbroms och ett unikt Vibration Control-system.
Lång livslängd tack vare EC-teknik och tallriksbroms utrustad i hårdmetall
Steglös varvtalsreglering och -konstant hållning vid belastning
ideal placerad knapp förhindrar okontrollerad till- och frånkoppling
Med jetstream-slipplatta för optimal utsug
Egenskaper:
Antistatisk funktion
Utsugningsmaskiner och maskiner med antistatisk funktion mot statisk uppladdning i arbetet.
EC-TEC-motor
EC-TEC driftkoncept står för enastående kraftutveckling vid minsta möjliga energiförbrukning.
MMC Electronic Multi-material Control
Materialanpassat arbete: Effektelektronik ”Multi material Control” med reglerbar, konstant hastighet och temperaturövervakning.
MULTIJETSTREAM
Slipning med inbyggd dammtransport. Med den patenterade MULTI-JETSTREAM-principen.
Vibrationssskydd
Särskilt hög kvalité för optimal tyst gång under slipning och extra justering av varvtalet vid höga vibrationer för hälsoskonande arbete.
plug-in
Avtagbar, utbytbar nätkabel med säkerhetsförslutning för snabb ombyggnad.
StickFix STF
Snabb förslutningsprincip för fastsättning av slipmedel - utan lim och klämmor - för bättre ekonomi.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.