Dahua DH-SF1005P switch är en kompakt, ohanterad Desktop-nätverksswitch med fem fast Ethernet-portar, varav fyra PoE-kompatibla portar (Power over Ethernet) och en Uplink-port. Den har utvecklats speciellt för små nätverk, som övervakningssystem, kontor eller små affärer, och ger tillförlitlig strömförsörjning och dataöverföring via en enda nätverkskabel för PoE-enheter.
Intelligent PoE-hantering
Automatisk identifiering och prioritering av anslutna enheter med realtidsövervakning av strömförbrukningen. Detta skyddar mot överbelastning och garanterar en stabil strömförsörjning – även vid varierande belastning från IP-kameror.
PoE-watchdog-funktion
Den inbyggda PoE-Watchdog upptäcker automatiskt anslutningsproblem vid anslutna enheter (t.ex. IP-kameror) och startar automatiskt den berörda porten på nytt. Detta ökar driftsäkerheten och manuella ingrepp reduceras.
8-stifts PoE-strömförsörjning (port 1 apelsinen port)
Alla åtta ledarna i Ethernet-kabeln används för strömförsörjning. Det minskar ledningsförluster och ökar stabiliteten och kompatibiliteten med olika terminaler. Ger upp till 60 W för ansluten PoE-enhet.
Stort temperaturområde.
Switchen är konstruerad för användning i stora temperaturområden och kan därmed användas tillförlitligt även i krävande miljöer.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.