BRESSER 5" Dobson är något alldeles speciellt. Trots det låga priset erbjuder den många funktioner och kvalitet.
Detta kompakta och mycket lättanvända teleskop gör inte bara nybörjare riktigt roligt, utan är också ett bra val som reseeteleskop för avancerade amatörer. Fascinansen ligger i en enkel hantering. Placera hela teleskopet på ett stabilt bord eller mur och rikta in det på ett önskat objekt - övervakningen kan börja. Mätnier 5" Dobson levereras i stor utsträckning förmonterad och är därmed startklar efter några minuter. Med den första utrustningen kan du direkt observera - en LED ljuspunktssökare, vardera en 25 mm och 9 mm kyskett-okular med vändbar gummiögonmussla samt ett månfilter medföljer enheten.
Med det 130 mm genommätbara utseendet är observationen inte begränsad till månen och planeterna i vårt solsystem - man kan redan nu bygga in i universum och betrakta kulstjärnhöga, dimmor och galaxer. Vidvinkeloptik med hög ljusstyrka på f/5.0 gör det lättare att hitta och observera ljussvaga objekt.
BRESSER har inte sparat och även denna Dobson har en högkvalitativ parabolisk huvudspegel. Den ger en betydligt bättre bildskärpa och kontrast än ett jämförbart teleskop med en enkel kulspegel. Hela teleskoptuben kan skjutas in i rörklämmorna och vrids - blixtsnabbt är därmed balanserad och lätt att se. En fast inbyggd kompass med burklibell gör det lättare att orientera teleskopet.
Teleskoptuben har dessutom en standard GP-prismaskena, som gör att optiken kan användas på nästan alla andra teleskop-montering med t.ex. Goto-funktion och automatisk avsökning.
Ett teleskop vars mångsidighet, prestanda och användarvänlighet sätter en ny standard i denna prisklass.
OBS! Vi beklagar att vi inte har hunnit översätta denna produkttext. Texten nedan är maskinöversatt från tyska.